Libet jako pierwszy i obecnie jedyny producent kostek i płyt betonowych uzyskał potwierdzenie, że jego produkty są przyjazne środowisku. Betonowe kostki brukowe oraz płyty nawierzchniowe z linii ECO otrzymały pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska.
Przeprowadzone w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy badania potwierdzają, że produkty wykończenia nawierzchni autorskich kolekcji Stream Line, Iberia oraz kostka Farmerska, wraz z płytą Ażur (należącą do grupy produktów przemysłowych) umożliwiają ułożenie nawierzchni o znaczącym procencie powierzchni biologicznie czynnej – od 5,8 % do ok. 50%. Nie zawierają także w swoim składzie substancji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na środowisko. Dokonane w Instytucie analizy wykazały brak szkodliwego oddziaływania na środowisko nie tylko w trakcie użytkowania wykonanych z nich nawierzchni, ale także w procesie produkcji kostek betonowych.- Opinia Instytutu Ochrony Środowiska formalnie potwierdza fakt, że Libet, jako czołowy producent wyrobów betonowych, z należytą uwagą podchodzi do kwestii ochrony środowiska, a nasze produkty są przyjazne otoczeniu. Szczególnie zależało nam na pozytywnej ocenie dla czterech produktów, których kształty pozwalają na ułożenie nawierzchni o znaczącym procencie wodoprzepuszczalności, jakkolwiek rozwiązania i technologie przyjazne środowisku dotyczą wszystkich produkowanych przez naszą firmę wyrobów – mówi Tomasz Kopyra, koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.
Pozytywna opinia Instytutu Ochrony Środowiska, oprócz tego, że poświadcza zaangażowanie czołowego producenta nawierzchni, jakim jest Libet, w dbałość o ochronę środowiska, stanie się w przyszłości także istotnym wsparciem w codziennej pracy inwestorów i architektów.
- Dokument ten ostatecznie potwierdza bowiem, że produkowane przez firmę Libet wyroby nie zakłócają naturalnej wegetacji roślin oraz stanowią integralną część powierzchni biologicznie czynnej – wyjaśnia Tomasz Kopyra.
Dlaczego posiadanie pozytywnej opinii w zakresie oddziaływania na środowisko naturalne jest tak ważne? Otóż oprócz obowiązującego na naszym rynku Prawa budowlanego oraz Ustawy o wyrobach budowlanych obowiązują również przepisy dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z powyższymi, teren działki budowlanej podzielony jest na teren zabudowany oraz niezabudowany. Część wolna od zabudowy zaliczana jest do powierzchni biologicznie czynnych, a według definicji jest to: „grunt rodzimy oraz woda powierzchniowa na terenie działki budowlanej, a także 50% sumy powierzchni tarasów i stropodachów o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2 urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym im naturalną wegetację.” Procent powierzchni biologicznie czynnej zawarty jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu informacje o wymaganej wielkości powierzchni biologicznie czynnej inwestor powinien otrzymać w oparciu o warunki zabudowy.
- Powyższa definicja nie odpowiada jednak na pytanie czy nawierzchnie wykonane z płyt ażurowych lub kostek betonowych mogą być uznawane za powierzchnię biologicznie czynną. Miały miejsce sytuacje, w których inwestorzy współpracujący z firmą Libet mieli w takiej sytuacji wątpliwości. Teraz, kiedy dysponujemy opinią Instytutu Ochrony Środowiska takich wątpliwości nie powinno być – reasumuje Tomasz Kopyra.
Produkty, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska to:
Stream Line - sprawdzi się na podjazdach, parkingach i drogach. Części ażurowe nawierzchni, przez które woda swobodnie odpływa do gruntu, najkorzystniej wypełnić trawą, co dodatkowo zintegruje wzór z otoczeniem. Potencjalna powierzchnia biologicznie czynna, w przestrzeniach pomiędzy elementami kostki, wynosi ok. 31%. Warto wspomnieć, że płyta Stream Line zaprojektowana przez Jerzego Dobrzańskiego została nie tylko doceniona przez jury miesięcznika branżowego Builder – Top Builder 2013, ale znalazła się także wśród wyróżnionych w prestiżowym plebiscycie must have w ramach ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi (prezentowana była również w Mediolanie i Berlinie). Produkt potwierdził też swoją wyjątkowość zdobywając Top Design Award 2013 na tegorocznej wystawie Arena Design w Poznaniu.
Kostka Iberia - zaprojektowana została przez młodą designerkę Weronikę Ludwik, absolwentkę Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Charakterystyczny kształt wielokąta nie tylko wyróżnia kostkę Iberia spośród standardowych produktów, ale inspiruje do tworzenia różnorodnych wzorów i układów – zarówno ażurowych, jak i szczelnie pokrywających teren. Dzięki zaskakującej formie, powierzchnię wykonaną z kostki Iberia można zaaranżować na wiele różnych sposobów.
Kompozycje ażurowe, oprócz walorów estetycznych w naturalny sposób przyczyniają się do odprowadzania wody do gruntu oraz umożliwiają swobodny porost traw. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 36%.
Kostka Farmerska - to doskonałe połączenie klasycznej estetyki i funkcjonalności. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie woda deszczowa powinna szybko wsiąkać w podłoże. Duże odstępniki pozwalają uzyskać równe, szerokie fugi, które dekoracyjnie można wypełnić trawą, mchem lub grysem. Farmerska bardzo dobrze sprawdza się na parkingach oraz podjazdach - odpowiednia grubość kostki sprawia, że jest wystarczająco wytrzymała, by służyć jako podstawa pod ruch kołowy. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 23%.
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/produkty-libet-przyjazne-srodowisku-1